DorAksesuar

Genel

BAHARIN MÜJDELEYİCİSİ MARTENİÇKA

Hayat Ağacı Figürü

Marteniçka Nedir ?
Birçok kişinin bileğinde gördüğünüz kırmızı ve beyaz ipten oluşan bilekliklere “ MARTENİÇKA” Martipi ya da Martenitsa, Balkan ve Trakya coğrafyasında 1 Mart’tan itibaren Mart ayı boyunca bileklere takılan bilekliklere ve süslemelere verilen isimdir.

Marteniçka Geleneği Nereden Geliniyor..

  Nuh tufanına kadar dayanır. Kara parçası gördüğünü haber veren güvercin ağzında beyaz bir ip parçası taşımaktadır. Fakat yolda yaralanır ve ipe kan damlar kırmızı-beyaz renk buradan gelir..

Bu bileklikler her ne kadar eski bir Bulgar geleneği olarak bilinse de, Balkan coğrafyasında, hatta Türkiye’de de Balkan göçmenlerinin de bulunması etkisiyle her Mart ayında kutlanan bir gelenektir. İnsanlar baharın gelişini, güneşin gökyüzünde yer edişini ve güzel bir ay geçirilmesini ümit ederek, bileklerine bu kutlamalara ait olan bileklikleri takarlar.

Marteniçka Geleneği ve Kırmızı- Beyaz Bileklikler

Balkan geleneği olan Marteniçkaya göre insanlar birbirlerine hediye edilen kırmızı beyaz bileklikleri baharın gelmesiyle yani 1 Mart ile birlikte bileklerine takarlar. Marteniçka takan insanlar ilk kırlangıç veya leylek görüldüklerinde en yakın çiçek açmış ağaca bilekliklerini bağlarlar.

Marteniçka takıları, meyve ağaçlarına, evlere, ev hayvanlarına da takılabilmektedir. Bu şekilde yeni başlayan tarım yılının da bereketli ve verimli olması için dilekler tutulmaktadır.

Marteniçkalarda kullanılan beyaz renk uzun ömrü, kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil eder.

Bileklik ve takı olarak Marteniçka nasıl kullanılır

Tamamen el yapımı olan bu bileklikler bahar ayı öncesi takılarak, baharın müjdecisi kırlangıçlar veya leylekler görüldüğünde çiçek açmış bir ağaca veya çiçeğe bağlanarak dileklerin kabul olacağına inanılıyor. 

Mutluluk ve şans getirmesini dileyerek marteniçkayı bileğinize takın ya da sevdiğiniz birine hediye edin…

NEDEN MARTENİÇKA TAKILIR?
* Kötü enerjinin 1 yık boyunca üzerine gelmesin diye.
*Nazardan koruduğuna inanılır.
*Bereketli ve verimli bir yıl olması için dilekler tutulur.


*** 1 Mart tarihi ile birlikte Marteniçkanızı 1 Mart ile bileğinize takın leylek veya kırlangıç gördüğünüzde çıkarıp bir bahar dalına bağlayın …

Marteniçka Bilekliklerimizi Sizler için Derledik. Web sitemizden Ulaşabilirsinzi

Bir yanıt yazın

Whatsapp Mesaj
WhatsApp
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz.